Dokumentárny film "Etnicita a vierovyznanie"

Autor: Juraj Kilián | 25.1.2014 o 8:49 | (upravené 28.1.2014 o 13:43) Karma článku: 1,93 | Prečítané:  237x

Neveriaci človek nemohol vedieť, čo ho čaká. Športová hala v Košiciach plná jasajúcich ľudí, ktorí padajú pod dotykom rúk na kolená alebo na zem najprv nedávala žiaden zmysel. Podujatie bolo organizátormi ohlásené ako kresťanská konferencia. Ale rokový koncert, smiech, plač a krik znovuzrodených kresťanov kostolné maniere ani len nepripomínal. Človek sa len divil, kde sa to ocitol. Na žiadosť o povolenie natáčať prišla odpoveď: "Záleží to na vás..." Najneskôr vtedy bolo jasné, že tento námet bude iný ako ostatné.

Natáčanie dokumentárneho filmu "Etnicita a vierovyznanie" začalo v lete 2013. Ľudia, ktorí veria v Krista, veria vo veci, ktoré oči nevidia. A keď o nich rozprávajú, ťažko porozumieť, preto trvalo dlho, kým sa podarilo preskúmať súvislosti: na Východné Slovensko prišla reformovaná cirkev, ktorá zanecháva kostolné tradície a vracia sa k biblii v jej plnom znení. So všetkým, o čom sa v nej píše. To znamená aj vyháňanie choroby a démonov z tela a uzdravovanie vierou. Ťažko uveriť, že by v 21. storočí také niečo ešte bolo možné, ale filmový záznam neklame. Pastori prikladajú ruky na hlavy a telá veriacich a s odzbrojujúcou úprimnosťou sa modlia za ich uzdravenie. A veriaci sa pod dotykom svätého ducha trasú, padajú, smejú sa a plačú, niektorí prisahajú na vyliečenie zázrakom.

Človeku asi neprináleží posudzovať druhých ľudí. Keď si však má utvoriť názor, tak nie podľa prvých dojmov, ale výsledkov: reformovaná cirkev sa ujala Rómskych občanov, ktorí boli izolovaní v kolóniách a pomohla im, sporiadať si život. Alkoholizmus ustúpil, závislosť na hazardných hrách a domáce násilie tiež. Manželstvo a rodina prestali byť príťažou a stali sa hodnotou. Stav vecí naďalej nie je dokonalý, ale lepší ako bol. Niektorí hovoria o sekte, iný o znovuzrodení a očistení kresťanstva. Otázkou však nie je, či a ktorá cirkev je dobrá alebo zlá, ale skôr akí ľudia v nej pôsobia. Keď dobrí, môžu pomôcť, keď nedobrí, nepomôžu.

Film a rozhovor v rozhlase sa vyjadruje k tejto téme podrobnejšie:

Dokumentárny film "Etnicita a vierovyznanie": http://youtu.be/R66CfuxGSf8

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky - program Kultúra národnostných menšín 2013

Interview - Rádio Devín - komentár k filmu: http://youtu.be/9guERMjP7Ys

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?