Dokumentárny film "Etnicita a vierovyznanie"

Autor: Juraj Kilián | 25.1.2014 o 8:49 | (upravené 28.1.2014 o 13:43) Karma článku: 1,93 | Prečítané:  217x

Neveriaci človek nemohol vedieť, čo ho čaká. Športová hala v Košiciach plná jasajúcich ľudí, ktorí padajú pod dotykom rúk na kolená alebo na zem najprv nedávala žiaden zmysel. Podujatie bolo organizátormi ohlásené ako kresťanská konferencia. Ale rokový koncert, smiech, plač a krik znovuzrodených kresťanov kostolné maniere ani len nepripomínal. Človek sa len divil, kde sa to ocitol. Na žiadosť o povolenie natáčať prišla odpoveď: "Záleží to na vás..." Najneskôr vtedy bolo jasné, že tento námet bude iný ako ostatné.

Natáčanie dokumentárneho filmu "Etnicita a vierovyznanie" začalo v lete 2013. Ľudia, ktorí veria v Krista, veria vo veci, ktoré oči nevidia. A keď o nich rozprávajú, ťažko porozumieť, preto trvalo dlho, kým sa podarilo preskúmať súvislosti: na Východné Slovensko prišla reformovaná cirkev, ktorá zanecháva kostolné tradície a vracia sa k biblii v jej plnom znení. So všetkým, o čom sa v nej píše. To znamená aj vyháňanie choroby a démonov z tela a uzdravovanie vierou. Ťažko uveriť, že by v 21. storočí také niečo ešte bolo možné, ale filmový záznam neklame. Pastori prikladajú ruky na hlavy a telá veriacich a s odzbrojujúcou úprimnosťou sa modlia za ich uzdravenie. A veriaci sa pod dotykom svätého ducha trasú, padajú, smejú sa a plačú, niektorí prisahajú na vyliečenie zázrakom.

Človeku asi neprináleží posudzovať druhých ľudí. Keď si však má utvoriť názor, tak nie podľa prvých dojmov, ale výsledkov: reformovaná cirkev sa ujala Rómskych občanov, ktorí boli izolovaní v kolóniách a pomohla im, sporiadať si život. Alkoholizmus ustúpil, závislosť na hazardných hrách a domáce násilie tiež. Manželstvo a rodina prestali byť príťažou a stali sa hodnotou. Stav vecí naďalej nie je dokonalý, ale lepší ako bol. Niektorí hovoria o sekte, iný o znovuzrodení a očistení kresťanstva. Otázkou však nie je, či a ktorá cirkev je dobrá alebo zlá, ale skôr akí ľudia v nej pôsobia. Keď dobrí, môžu pomôcť, keď nedobrí, nepomôžu.

Film a rozhovor v rozhlase sa vyjadruje k tejto téme podrobnejšie:

Dokumentárny film "Etnicita a vierovyznanie": http://youtu.be/R66CfuxGSf8

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky - program Kultúra národnostných menšín 2013

Interview - Rádio Devín - komentár k filmu: http://youtu.be/9guERMjP7Ys

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?